Americká High School je pojem

Přihlášky na J1 program prodlouženy až do 1. 5. 2018 bez navýšení ceny! Celková cena včetně pojištění a orientačního setkání v New Yorku za bezkonkurenčních 6 280 USD! Více informací zde!

Americká střední škola (High school) se do povědomí většiny českých studentů dostala díky americkým seriálům a filmům. Přestože si podle nich nelze vytvořit úplně realistickou představu, ledacos je bezpochyby platné!

Například:

 • Do školy se v USA jezdí školním autobusem, anebo vlastním autem :).
 • Studenti mají možnost výběru z velkého počtu volitelných předmětů.
 • Ve škole se odvíjí bohatý studentský život. Existují školní kluby, pořádají se studentské akce.
 • Sport je na amerických středních školách velká věc.
 • Studenti se rádi zapojují do vnitřní politiky své školy. Působí ve školních radách a v dalších studentských institucích.
 • Neexistují mateřské třídy. Co předmět, to jiná skupina spolužáků.
 • S učiteli se vede dialog.
 • Na školách se učí také následující dovednosti: prezentace práce před skupinou, obhájení vlastního názoru, vedení projektu, kritické myšlení….
 • Přípravami na maturitu (tvorba ročenky, maturitní ceremoniál, školní ples…) žije celá škola.

school bus 2 - high school usa - Kukabara

Pokud chcete do Ameriky odcestovat na střední školu, je velmi důležité dobře se zorientovat v jednotlivých možnostech, zodpovědně si vybrat a vše pečlivě naplánovat.

Kukabara radí:

S přípravami začněte včas, ideálně hned na podzim. Najděte si spolehlivého partnera do svého projektu. Nehleďte pouze na lákadla typu školení v New Yorku nebo výlet do Chicaga.


Státní školy a soukromé školy v USA

Na oba typy škol můžete odjet pod 2 různými typy víz:

 • vízový program J1 – který se vztahuje na státní školy. Velkou výhodou programu J1 je zajímavá cena.
 • vízový program F1 – který zahrnuje státní a soukromé školy. Nespornou výhodou programu F1 je možnost kontroly nad vaším umístěním.

Přečtěte si charakteristiky obou programů na samostatných stránkách:


Systém výuky na střední škole v USA

Pojmem „High school“ se má v Americe na mysli  čtyřleté období zahrnující ročníky 9-12 (obdoba našeho gymnázia). Díky 12-leté školní docházce jsou američtí maturanti oproti těm českým většinou o rok mladší.

Státní školu popisují čeští studenti po návratu jako méně náročnou, a to i přesto, že ji studují v angličtině. Oceňují nižší počet předmětů a možnost vybrat si, co je zajímá. Všímají si také loajality amerických studentů ke své škole. Užívají si atmosféru pospolitosti, která se školou prolíná.

Mezi povinné předměty patří angličtina a historie Spojených států amerických. Ostatní předměty si studenti volí a každý si tak vytváří svůj individuální rozvrh. Ten zahrnuje 6-7 různých předmětů. Předměty se vyučují ve 3 různě náročných úrovních.

Školní den je v Americe delší. Ve škole budete trávit čas nejčastěji mezi 9-16 hodinou.

Soukromé školy se vyznačují luxusnějším materiálním zázemím a menšími studijními skupinkami. Soukromé školy jsou také v požadavcích na studenty náročnější. V případě internátních soukromých škol je časté, že je kromě vlastní výuky organizován i další čas studentů. Studenti jsou zde také v úzkém kontaktu s inovativními technologiemi i inspirativními lektory.

socha svobody - střední školy usa - Kukabara

 


Studentský poradce

Bez ohledu na zvolený program budete mít vždy „po ruce“ svého koordinátora (poradce).

Jde o místního člověka, Američana, který vás bude podporovat, ale také monitorovat váš prospěch ve škole. Především u vízového programu J1 jsou jasně stanoveny požadavky na to, jak by měly vaše známky vypadat. Průměr v jednotlivých předmětech by neměl být horší než známka C.

Střední školy v USA
4.8 (95%) 4 votes


Střední školu ti pomůže zařídit Bára Krhovská

Bára má s programem několikaleté zkušenosti. Sama vyjela do zahraničí velmi mladá – nejdříve v 15 letech letěla bez doprovodu do USA. V 17 letech pak strávila rok a půl ve Velké Británii.

Řadu škol také osobně navštívila. Strhne vás nadšením pro věc a obklopí pečlivostí jí vlastní.

Email: b.krhovska@kukabara.cz

Telefon: +420 604 105 756

 

Více o Báře
Bára Krhovská - Kukabara - střední školy I