Vlastimil Tichý_Kukabara

Vlasta dělá, co ho baví

Vlastimil Tichý se narodil v roce 1964 v Pelhřimově. Vystudoval pedagogickou fakultu v Brně. Později ho čas zavál do světa. Projel stopem USA, studoval v Sydney, kempoval na Novém Zélandu. Evropa a Česko-Slovensko jsou mu domovem.

V roce 1999 vydal svoji první cestopisnou knihu o Austrálii. Již předtím publikoval v časopisech, pořádal výstavy fotografií, zvou ho na rozhovory do rozhlasu i televize. Počet jeho přednášek na nejrůznějších, malých i velkých pódiích se nedá zpětně spočítat, ale určitě jich bylo více než 100. Možná jste byli na některé jeho výstavě fotografií – v Praze např. ve Foto-Škoda, ve Slovanském domě či v Národním domě na Vinohradech. Na úplně první výstavu fotografií ho pozval Honorární konzul Austrálie a konala se u příležitosti veletrhu Touch&Taste Australia v hotelu Corinthia v Praze.

Má také bohaté zkušenosti s organizací veletrhů na propagaci studia a práce v zahraničí.

V roce 2005 napsal druhou a v roce 2011 pak i třetí cestopisnou knihu věnovanou Austrálii. Jeho zážitky z cest po Austrálii bavily tisíce čtenářů, všichni obdivovali Vlastovy fotografie a poutavé historky.

Vlasta se v průběhu let vypracoval a zařadil mezi odborníky na Austrálii. Jako vystudovaný geograf se dobře vyzná v plánování cest. Miluje australskou přírodu a pomůže vám rozpoznat kdejaké zvíře, ptáka, ještěra, stromy i keře.

Vlasta Tichý - střední školy v Austrálii - Kukabara

Vlasta a jeho zážitky z cest

Nejodvážnější cesta

Těžko se mi hledá, co bylo na mých cestách tím „nejodvážnějším“ krokem. Já jsem cestování nikdy za odvážné nepovažoval a pozor, nejsem žádný velký dobrodruh a nadšenec pro adrenalin a nebezpečné, rozvojové či nestabilní země. Asi proto se tak rád vracívám do Austrálie, kde se cítím velmi bezpečně. Samozřejmé je, že australská příroda dokáže ukázat zuby!

Je třeba být obezřetný a připravený.

0787 thorny devil upr

Nejlepší práce

Rozlišujme práci nutnou pro splnění snů, tu jsem vykonával v Austrálii při studiu, abych našetřil na auto a získal prostředky na cestování. A pak práci, která je člověku koníčkem a kterou vykonává doma, v civilním životě.

Tou druhou prací mi je všechno, co se týká Austrálie, zprostředkovávání pobytů studentům do celého světa, přednášky a propagační činnost. Často to, díky svým klientům, ani jako práci nevnímám. Je to poslání…?!? Asi jo.

Vlasta Tichý - Austrálie - Kukabara

Nejnebezpečnější okamžik

Léta jsem si v noci, když jsem nemohl spát, přehrával v hlavě, co se mohlo stát, když jsme si v roce 1991 v Coloradu stopli „magora“, který nás ohrožoval na životě… Ale jinak bylo tehdejších 11.000 km stopem a Greyhoundem po USA naprosto úžasnou zkušeností.

Nebezpečí se k nám přiblížilo na poslední cestě po Austrálii, ale neplazilo se, jak byste si mohli myslet. Popisuji to ve své třetí knize, jak jsme 4WD sjížděli „šílenou“ Mt Sheilu… Tam ten adrenalin byl a mohlo to dopadnout různě.

Dnes už bych věděl, co jsem tenkrát „jezdecky“ udělal špatně, ale to je tak vždycky. Přijdou nové chyby a nové výzvy. Zkušenosti člověk získá vlastní aktivitou, ne sezením doma.

Vlastimil Tichý