Studiem na střední škole vás provede Bára Vitíková

Bára se narodila jako Sedláčková v roce 1980 v Jičíně. Vyrostla uprostřed nádherné přírody Českého ráje.

V Jičíně vystudovala gymnázium a tam také potkala svého současného muže. Vysokou školu dokončila na FF MU v Brně. A z Báry se stala promovaná psycholožka :).

Procestovala několik blízkých i vzdálených zemí. Studovala i pracovala na Novém Zélandu a několik let žila také v Praze. Na Jičínsko se ale vždy ráda vracela. Má syna Bertíka.

Bářiny nejdůležitější studijně–pracovní milníky:

• 1998–1999 pobyt v UK: Au-pair + studium angličtiny
  • 2000–2005  letní pracovní zkušenosti v rámci Evropy
  • 2005 dokončení studia psychologie na FF MU v Brně
  • 2004–2006 první pracovní zkušenosti v oboru psychologie: Pedagogicko-psychologická poradna
  • 2006 roční studijně-pracovní pobyt na Novém Zélandu
  • 2007–2016  manažerka  programu: studium na středních školách v zahraničí (středně velká společnost), pracovní i studijní cesty v rámci Evropy a Severní Ameriky
  • 2010–2012 další pracovní zkušenosti v oboru psychologie: Poradna pro rodinu a mezilidské vztahy
  • 2010–2012   dvouletý výcvik v komunikačních dovednostech pro pracovníky pomáhajících profesích

Nejodvážnější cesta

Za svou nejodvážnější cestu považuji svůj odjezd do Velké Británie krátce po dokončení střední školy.

Odjížděla jsem s čerstvým řidičským průkazem (poměrně těžce nabytým) a s představou, že mě čeká hodně zábavy a dobrodružství a něco málo snadné práce s dětmi. Čekali mě 3 zdivočelí kluci ve věku 3, 5 a 7 let a jejich velmi vytížená matka krátce po rozvodu. A taky můj první „vlastní“ vůz, stařičký Nissan Sunny. Ten později prochází kompletní „rekonstrukcí“ poté,  co jsem do něj na místo nafty natankovala benzín :). Také mu chybělo za řidičem jedno sklo. Později se mi děti svěřily, že ho za působení předešlého au-pair (myslím, že pátého) za  jízdy hodem kamene vysklily.

Prvních několik měsíců jsem měla hodně práce a zažila mnohá dobrodružství s dětmi.  Já i kluci jsme to přežili, zůstala jsem, a nakonec jsem si užila i spoustu zábavy a cestování s přáteli po Anglii. Vrátila jsem se domů hrdá, a taky se slušnou počáteční znalostí angličtiny, kterou jsem si zamilovala.

Cesta do Anglie - Kukabara

Nejlepší práce

Nejlepší prací je pro mě každá, při které intenzivně nemyslím na to, až skončí.

Měla jsem štěstí. Takových prací, krátkodobých i těch dlouhodobějších, jsem měla zatím v životě většinu. Ať již to byla práce na výletní lodi, péče o koně v dostihové stáji, pečení chleba a péče o bylinky v jogínském centru, a nebo práce s dětmi  i celými rodinami v rámci své psychologické praxe.

Nejlepší práce je ale především má nejdelší pracovní zkušenost, a to v oblasti zprostředkování studia v zahraničí. Ta mě stále hodně baví. Je v ní trochu od všeho: marketing, prodej, psychologie, cestování……. Není rutinní a má smysluplný cíl. Studenti se z pobytů na zahraničních středních školách vrací nadšení, nebojácní, suverénní v projevu v cizím jazyce a často i s mnohem jasnější představou o životě.

Nejnebezpečnější okamžik

Je červenec roku 2006. Jsem sama na Novém Zélandu. Právě zde vrcholí místní zima. Jdu národním parkem na severu Jižního ostrova. Na zádech mám těžký batoh a je mi báječně svobodně.  Právě se rozhoduji, zda se po třídenním putování pobřežní stezkou místního horského  „tracku“ vrátím s ostatními lidmi zpět, a nebo půjdu dál, dokončit i druhou část stezky, která se odklání od moře do vnitrozemí.

Ráno po přespání na chatě se s ostatními loučím a jdu.  Putuji  celý den sama. Nepotkávám jednoho jediného člověka za 12 hodin. Mísí se ve mě euforie a obava. Signál na mobilu se ztrácí. Dvakrát sejdu z cesty a před setměním dojdu na další chatu. Nikdo tam není. Záznam o posledním přespání je 6 týdnů starý. Zatopím v krbu, najím se a jdu spát. Poslouchám les a zvířata, je to vzrušující. Budím se do nádherného rána, které si náramně vychutnávám. Putuji celý další den sama. Teprve později si uvědomuji  jak velkého luxusu a rizika zároveň, se mi dostalo!

Bára - putování Nový Zéland - Kukabara

Barbora Vitíková