Získáte obrovské zkušenosti

Pokud se rozhodnete pro pobyt v zahraničí bez doprovodu někoho blízkého, říkáte tím „ANO“ velké životní zkušenosti.

Znamená to, že jste:

  • odvážní
  • otevření
  • svobodní
  • zdravě zvědaví (nebo zvídaví? 🙂 )

Nabyté zkušenosti vám zvednou sebevědomí, zboří předsudky a podpoří vůli učit se a poznávat. Přijedete také bohatší o nové přátele.

Brockenhurst students II

Odstavce níže napoví více o zkušenostech, které vám cesta přinese. Půjde však jen o malou ochutnávku. Víme, že pobyt každého z vás bude okořeněn spoustou jedinečných, nepřenositelných a těžko sdělitelných zážitků.

A naše specialistka na střední školy v zahraničí, Bára Vitíková, dodává:

Se studenty, kteří se z takového pobytu vrátili, se ráda setkávám. Jednou za čas se domluvíme, posadíme se do kruhu a povídáme si…..Zveme k nám také ty, kteří se pro podobnou zkušenost teprve rozhodují. Sedět v takovém kruhu je silně osvěžující.

Příjďte mezi nás i vy.

Naučíte se skvěle cizí jazyk

Pohybovat se delší čas mezi rodilými mluvčími v zemi, kde se tímto jazykem hovoří, je nejefektivnější způsob, jak se v cizím jazyce zdokonalit.

Nespornou výhodou středoškolského pobytu je, že nesedíte v lavicích pouze s cizinci, kteří se daný jazyk teprve učí. Nejde o pobyt na jazykové škole, ale o lokální střední školu plnou Kanaďanů, Američanů, Britů, Australanů…..

Mezinárodní studenty samozřejmě také potkáte, ale z celkového počtu nebudou pravděpodobně tvořit více než 5 %.

Často si ani neuvědomíte, že se angličtinu, španělštinu, francouzštinu nebo němčinu právě učíte. Nová slova, fráze i vtipy budete vstřebávat podprahově. Po cestě do školy si budete číst nápisy na ulicích, neuniknou vám rozhovory lidí v autobuse či hlášení místního rozhlasu. Půjdete s přáteli do kina, naplánujete výlet s hostitelskou rodinou. A přitom všem budete cizí jazyk vstřebávat…A překvapivě to nebude bolet!

Sign - střední školy v zahraničí - Kukabara

Zažijete jiný přístup k výuce

Na zahraniční střední škole zažijete jiný přístup k výuce, rozdílnou nabídku předmětů, školní kluby a mimoškolní akce.  Vše bude jiné, nové a inspirující.

Ve vyšších ročnících se také často setkáte s velkou nabídkou volitelných předmětů. Proniknete tak hlouběji do zajímavých oborů jako je například marketing, umělecká fotografie, technologie výroby nábytku, vaření nebo třeba právo či psychologie (a to je jen malá ukázka s dlouhého seznamu).

Většina zahraničních středních škol má bohatý „after school program“. Zatímco českou školu studenti odpoledne opouštějí, aby se věnovali svým koníčkům, v zahraničí jim tuhle možnost nabízí přímo místní škola. Jde o širokou škálu aktivit …sportovních, hudebních, uměleckých i jiných….

drama class

Dveře k mezinárodním univerzitám

Čím více zkušeností nasbíráte, tím snadněji se rozhodnete, co budete dál studovat. Mnoho studentů odjíždí s nejasnou představou o tom, čemu by se chtěli později profesně věnovat. Často se však vrací nadchnutí pro určitou oblast studia nebo konkrétní obor.

Určité procento studentů v zahraničí odmaturuje a tím si otevře dveře na mezinárodní univerzity.

univerzita zahraničí - Kukabara

Získáte zahraniční přátelé i rodinu

Pobyt na zahraniční střední škole je také hodně o setkávání. První velké setkání je samozřejmě to s hostitelskou rodinou. Studenti na informace o ní nedočkavě čekají. Kontakt s rodinou navážete již před odjezdem a ve valné většině ho budete udržovat také dlouho po návratu domů. V některých případech přeroste vztah až do takové podoby, že se budete mít ještě léta kam vracet.

Ale jsou tu i další vztahy, které získáte. Noví spolužáci ve škole (místní i pár zahraničních), přátelé mimo školu a přátelé přátel, učitelé, místní koordinátor, kamarádi z týmu házené nebo fotbalu.

Buďte otevření a přijedete bohatší o sociální síť vztahů, která vyrostla na opravdových společných zážitcích!

Naučíte se pohybovat ve světě

Komunikace s cizinci už vás nikdy nebude vrhat do situací, kdy se tváříte „jako kdyby“. Cizí jazyk vám zaleze pod kůži i do nočních snů. Naučíte, se jak to chodí jinde, rozšíříte si obzory a získáte kosmopolitnější uvažování.

Zároveň lépe oceníte dobré věci „doma“. To, co bylo předtím samozřejmostí, si teď naplno vychutnáte: dobré jídlo od maminky, české přátelé, koncert oblíbené skupiny nebo třeba krásnou architekturu v rodném městě.

Kontakty s mezinárodními kamarády vám otevřou další dveře do světa. Cestování je totiž taková malá neškodná závislost.

cestovani - stredni školy - kukabara

Osamostatníte se

Pro většinu studentů je to poprvé, co tráví dlouhý čas mimo svoji rodinu. Pobytem v zahraničí se zcela přirozeně osamostatníte.

Svou rodinu máte vždy „v zádech“, ale ne fyzicky blízko. Dokonale rozvinete svůj potenciál. Spoustu se toho naučíte, sami vyjednáte, sami zažijete a sami zhodnotíte. Pobyt na zahraniční střední škole není jen o výuce a cizím jazyce. Je to velká příležitost pro osobnostní rozvoj!

Proč studovat střední v zahraničí
4.6 (92%) 5 votes